Po Německu začali ke klimatickým extremistům přistupovat jako ke zločinecké organizaci

Zdroj: Deník TO – https://denik.to

Po Německu začali ke klimatickým extremistům Letzte Generation (Poslední generace) přistupovat jako ke zločinecké organizaci také v sousedním Rakousku. Tamní prokuratura vyhodnotila nedávné blokování dopravních tepen lepením se k vozovce jako zločinné spolčení, za které teď klimalarmistům hrozí až tři roky vězení.
Článek Petra Jemelky si přečtěte na našem webu.

Po Německu začali ke klimatickým extremistům Letzte Generation (Poslední generace) přistupovat jako ke zločinecké organizaci také v sousedním Rakousku. Tamní prokuratura vyhodnotila nedávné blokování dopravních tepen lepením se k vozovce jako zločinné spolčení, za které teď klimalarmistům hrozí až tři roky vězení.

„Protesty dosáhly nové úrovně,“ podotkla mluvčí rakouských žalobců Judith Zisková s tím, že členové Letzte Generation překročili únosnou mez 20. listopadu a v následujících dnech, když se „přibetonovali“ k vozovce na dálnici A2 nebo na okruhu kolem vídeňského centra za použití směsi vteřinového lepidla a písku.

Ohrožení kritické infrastruktury

K odstranění aktivistů ze silnic bylo potřeba nasadit těžkou techniku a vozovky byly poškozené. Šlo přitom o úseky považované za součást rakouské kritické infrastruktury.

Zástupci Letzte Generation agentuře APA řekli, že prokuratura na základě paragrafu o zločinecké skupině vyšetřuje 23 členů organizace. Jejich obhájce Ralf Niederhammer připomněl, že paragraf o zločinecké skupině je v rakouském trestním zákoníku kvůli boji s organizovaným zločinem. „Nyní se používá proti občanskému hnutí považovanému za otravné,“ řekl.

Skupina Letzte Generation vyšetřování označila za kriminalizaci pokojných protestů a vzkázala, že akce budou pokračovat do doby, než politici zavedou účinná opatření k ochraně klimatu.

Německá aktivistka dostala 8 měsíců natvrdo

Letos v květnu se na základě podobného paragrafu konaly razie proti klimatickým aktivistům v Bavorsku a dalších spolkových zemích. Teprve nedávno soud v Mnichově rozhodl, že se tyto domovní prohlídky odehrály v souladu se zákonem a uvedl, že Letzte Generation splňuje kritéria zločinecké skupiny.

Stíhání aktivistů z Poslední generace v Německu odstartovaly policejní razie. Vyšetřovatelé na základě provedených domovních prohlídek obvinili sedm lidí. Zatím nejpřísněji – osmi měsíci nepodmíněně bez možnosti předčasného propuštění – soud v září potrestal 41letou aktivistku, která se v říjnu loňského roku zúčastnila několika silničních blokád. Ve dvou případech se přilepila lepidlem k povrchu. Během soudního slyšení se vyjádřila v tom duchu, že hodlá v protestních akcích pokračovat. 

Zatímco prokuratura v Německu a nově teď také v Rakousku argumentuje tím, že protesty už přerostly v terorizování většinového obyvatelstva, aktivisté se brání tím, že jen přijali evropskými vládami vzývaný vědecký konsenzus a jestliže je situace tak vážná, jak nám je překládáno, je podobné jančení na místě.

Posílat upozornění na email na ( nové komentáře )
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za váš názor, prosím komentujtex
Ověřeno MonsterInsights