MUDr. Ivan David – Útočník na Fica nakonec možná nebyl jediným pachatelem

„Šokující informace“: Útočník na Fica nakonec možná nebyl jediným pachatelem

Dosud se hovořilo o tom, že to byl „osamělý vlk“, kdo postřelil slovenského premiéra Roberta Fica. Nyní existuje podezření, že muž měl příznivce. „Došlo k většímu spiknutí proti Ficovi?“, ptá se Die Zeit.

Muž, který ve středu kriticky zranil slovenského premiéra Roberta Fica, nemusí být nakonec osamělým pachatelem. Existují pro to důkazy, řekl v neděli novinářům v Bratislavě ministr vnitra Matúš Šutaj-Eštok. Zdůraznil:

“Dali jsme dohromady tým vyšetřovatelů, kteří budou pracovat i s verzí, že nešlo o vlka samotáře.”

„Situace se ukazuje být ještě horší, než jsme čekali,“ řekl ministr obrany Robert Kaliňák. Jiná strana mohla „jednat ve prospěch pachatele“. Kalinák žádné podrobnosti neuvedl. Úřady dříve hovořily o osamělém pachateli. Kalinák dodal, že existují indicie, že pokus o atentát byl “probírán ve větším kruhu”. A dál:

“Všechno je to šokující informace a pro mnohé z nás by bylo mnohem snazší, kdybychom mohli mluvit pouze o jedné osobě.”

Jednou z indicií je, že kompletní obsahová historie facebookové stránky pachatele byla smazána dvě hodiny po jeho zadržení, uvedl Šutaj-Eštok. Muž byl v té době v rukou policie a sám na místo neměl přístup. Ministr vnitra řekl, že jeho manželka k němu v tu chvíli také neměla přístup. Kdo tedy provedl výmaz?

Šutaj-Eštok poslal varování „všem hrdinům klávesnice“, kteří na internetu schvalovali pokus o atentát na devětapadesátiletého šéfa vlády nebo šířili další nenávistné zprávy a výzvy k násilí. Policie proti všem takovým agitátorům nemilosrdně zasáhne, najde je a zajistí jejich potrestání.

Ficův stav zůstal vážný i v neděli, podle Kaliňáka čtyři dny po útoku. Devětapadesátiletý muž má ale pozitivní prognózu, řekl Kalinák před nemocnicí v Banské Bystrici, kde se premiér léčí. “To nejhorší z toho, čeho jsme se báli, je za námi, alespoň prozatím.”

Zástupce ředitele nemocnice Milan Urbáni novinářům řekl, že se má za to, že „pacient není v současné době v život ohrožujícím stavu“.Rekonvalescence však zabere hodně času. “Pevně věříme, že vše půjde dobrým směrem.”

Fico byl střelen do břicha minulou středu před kulturním domem v Handlové. Sám v dubnu na Facebooku sdílel své hodnocení, že rostoucí napětí může vést k vraždám politiků. Fico v příspěvku obvinil média z podněcování napětí. V poslední době stále častěji vystupoval proti pandemické smlouvě WHO a další pomoci Ukrajině.

Tolik Die Zeit.

Když sečteme Obrsmrt íránského prezidenta v hořícím vrtulníku, zatím nepotvrzený pokus o atentát na saúdského korunního prince a postřelení Fica, můžeme si klást mnoho znepokojujících otázek. Tolik náhod najednou?

Obr. Policejní hlídka před specializovaným trestním soudem v Pezinku na Slovensku, 18. května 2024

Posílat upozornění na email na ( nové komentáře )
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za váš názor, prosím komentujtex
Ověřeno MonsterInsights