Ivan David – Dnes jsou traktorové blokády na hranicích celé EU

Na hranice dnes vyjeli zemědělci ve všech členských státech EU. K blokádě hranic vyzvala všechny zemědělské organizace v Unii jejich zastřešující federace zemědělských svazů COPA a celounijní sdružení družstevních organizací COGECA. Největší obležení dnes probíhá na vnější schengenské hranici v zemích, které sousedí s Ukrajinou. Solidární celoevropská blokáda je prováděna na žádost polských zemědělců, kteří již několik týdnů traktory a nakladači brání vjezdu na území Polska kamionům a vlakům s potravinami a zemědělskými produkty z Ukrajiny. K blokádě hranic však vyrazili i sedláci v pobaltských zemích Litvě a Lotyšsku.

Traktorová opona je dnes na východní schengenské hranici natažena od Polska, přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. V Polsku, v Maďarsku, na Slovensku a na Litvě jedou zemědělce protestující proti ekonomickým problémům, které jim způsobuje již 2 roky trvající režim bezcelního a bezkontrolního dovozu potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny, podpořit na hranice i ministři zemědělství.

V ČR se do celounijní blokády zapojily Zemědělský svaz a Agrární komora, které premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) označili za ty správné zemědělce, protože se jejich nejvyšší funkcionáři v pondělí nepřidali k traktorovému protestu, který k budově ministerstva svolali bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek, předseda Odborového svazu zemědělství, potravinářství a výživy Bohumír Dufek a zemědělský bloger Daniel Sterzik – známý pod přezdívkou Vidlák.

Fiala s Výborným toho o zemědělství na rozdíl od pořadatelů a účastníků pondělního i dnešního protestu moc netuší. Včera je zřejmě docela překvapila informace, že Zemědělský svaz i Agrární komora požádaly europoslance za ČR, aby v Zemědělském výboru EP hlasovali pro zamítnutí návrhu nařízení, jímž chce Evropská komise o další rok prodloužit bezcelní a bezkontrolní dovozy potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny. Ještě více „čumět“ budou dnes. Na dnešní blokádě hranic opět zazní požadavek na ukončení bezcelních a bezkontrolních dovozů z Ukrajiny k 5. 6. 2024, kdy vyprší platnost loni prodlouženého nařízení o liberalizaci agrárního obchodu s Ukrajinou – původně schváleného na rok.

K tomu vede cesta právě přes zamítnutí návrhu nařízení, o němž budeme v AGRI výboru hlasovat v pondělí na mimořádném zasedání ve Štrasburku. Jak jsem zde již psal, rovnou z pondělní demonstrace zemědělců na pražském Těšnově jsem s pomocí asistentky v Bruseli podal návrh na zamítnutí tohoto prodlužovacího nařízení.

Jménem frakce Identita a demokracie (ID), v níž jako europoslanec za SPD vykonávám funkci koordinátora v AGRI výboru, jsem dnes podal návrh, abychom ve výboru o návrhu na zamítnutí hlasovali veřejně. Podle jednacího řádu EP jsou jednání výborů veřejná a jsou přenášena po internetu v přímém přenosu. U hlasování se ale zaznamenává do protokolu a zveřejňuje, jak který poslanec hlasoval, pouze v případě, pokud některý člen výboru požádá o jmenovité hlasování. Zemědělci, kteří nyní v ulicích, na dálnicích a na hranicích pomocí traktorů bojují o svoje živobytí, mají právo vědět, jak který europoslanec hlasoval právě v takto důležité věci. Aby se v červnových volbách mohli rozhodnout, jestli mu dají znovu hlas. Od zemědělců jsem obdržel několik žádostí o zajištění informací o tom, jak kdo hlasuje o jejich zájmech. Žádosti jsem vyslyšel, takže si bude možné zjistit, kdo je na straně zemědělců a kdo to táhne s nadnárodními korporacemi, které si mastí kapsy na překupnictví ukrajinských zemědělských komodit.

Dnes traktory českých, moravských a slezských zemědělců vyjely na hranici s Polskem, Slovenskem a Německem. Akce budou jsou všech hraničních přechodech. Na polsko-českou hranici je ohlášen na krátkou návštěvu polský ministr zemědělství Czeslaw Siekierski, který většinu dne stráví se zemědělci na hranici s Ukrajinou.

V ČR je největší demonstrace na hraničním přechodu v Hodoníně. Slovenské i české protestující zemědělce přijede pozdravit a podpořit slovenský ministr zemědělství Richard Takáč, legendární polský zemědělský rebel Michal Kolodziejczak, který je od loňska poslancem polského Sejmu a náměstkem ministra zemědělství. V tisku se tvrdě obouvá do ukrajinského prezidenta Zelenského, celého Bruselu včetně polského komisaře pro zemědělství. Očekáván je také jeden z náměstků ministra zemědělství Maďarska.

Posílat upozornění na email na ( nové komentáře )
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za váš názor, prosím komentujtex
Ověřeno MonsterInsights