PROTESTY ZEMĚDĚLCŮ V NĚMECKU NEPŘESTÁVAJÍ

FB příspěvek : Zdeněk Chytra

Zdeněk Chytra

PROTESTY ZEMĚDĚLCŮ V NĚMECKU NEPŘESTÁVAJÍ

Protestující zemědělci a dopravci v Německu nadále blokují dopravu

Od pondělí 8. ledna 2024 každým dnem protestují zejména zemědělci společně s dopravci po celém Německu. K protestům se přidali i lidé z dalších odvětví. Blokádám se nevyhnou nejen silnice a dálnice, ale i přístaviště. Podobně jako v České republice Fialova vláda se i spolková vláda těší nejmenší oblibě a podpory obyvatelstva. Protestní akce mají vyvrcholit v Berlíně velkou demonstrací v pondělí 15. ledna. Nestáhne li spolková vláda nová úsporná opatření zpět, jsou zemědělci a další obory připraveny ve stávkách pokračovat a Akční týden prodloužit.

ZDROJ – www.geopolitan.net

Protestující zemědělci a dopravci v Německu nadále blokují dopravu

Od pondělí 8. ledna 2024 každým dnem protestují zejména zemědělci společně s dopravci po celém Německu. K protestům se přidali i lidé z dalších odvětví. Blokádám se nevyhnou nejen silnice a dálnice, ale i přístaviště. Podobně jako v České republice Fialova vláda se i spolková vláda těší nejmenší oblibě a podpory obyvatelstva. Protestní akce mají vyvrcholit v Berlíně velkou demonstrací v pondělí 15. ledna. Nestáhne li spolková vláda nová úsporná opatření zpět, jsou zemědělci a další obory připraveny ve stávkách pokračovat a Akční týden prodloužit.
 

Protesty zemědělců s ohni v Durynsku

Zemědělci v Durynsku v pátek pokračovali ve svých protestech, které trvají již od pondělí, výstražnými požáry. Podle zemského policejního ředitelství v Erfurtu byly ohně vidět na mostech na dálnici A71 směrem na Suhl nebo v jejich blízkosti. Řidiči by podle nich měli zůstat pozorní a nenechat se tím podráždit. Policie si nebyla vědoma žádných překážek, které by ráno způsobily dopravní blokády.

Dopravní zácpy kvůli protestům zemědělců v Bavorsku

Nejen traktory, ale nyní i nákladní automobily: Kvůli protestním akcím Bavorského svazu zemědělců (BBV) a Svazu bavorských dopravních a logistických firem (LBT) vznikly v pátek na bavorských silnicích dopravní zácpy.

V Norimberku, kde měl v rámci protestního týdne zemědělců skončit sraz traktorů, byl podle policejního mluvčího počet účastníků “nižší, než se očekávalo”. Organizace zemědělců zaregistrovala asi 5000 lidí se stejným počtem traktorů. Policie však zpočátku ráno napočítala pouze 1800 vozidel, z nichž většinu tvořily traktory. Přibližně od půl sedmé ráno již byl v oblasti města Norimberk a na všech hlavních příjezdových komunikacích zvýšený provoz, jak informoval německý deník Focus online.

V Eckentalu (okres Erlangen-Höchstadt) byla při zadní srážce dvou traktorů zraněna jedna osoba. Podle policie se oba traktory srazily v pátek ráno na cestě k výstavišti. Jedna osoba byla se zraněním hlavy převezena do nemocnice.

Dálniční nájezdy v Sasku opět zablokovány

Zemědělci v pátek pokračovali v protestech proti spolkové vládě. Podle policie byly ráno opět zablokovány četné nájezdy na dálnice A4, A13, A14 a A72. Protestovalo se také na spolkových silnicích, například na silnici B173 v St. Egidien a na silnici B93 ve Zwickau. Zemědělci od pondělí na mnoha místech spolkové země blokují dopravu traktory.

Lindner chce čelit protestům zemědělců v Berlíně

Ve sporu o plánované snížení dotací se chce spolkový ministr financí Christian Linder postavit protestujícím zemědělcům. Politik FDP plánuje vystoupení na pondělní demonstraci zemědělců u Braniborské brány, uvedl ve čtvrtek v Berlíně mluvčí ministerstva. Deník Düsseldorfer “Rheinische Post” o tom již dříve informoval. Podle organizátorů má být demonstrace před berlínskou památkou 15. ledna vrcholem současného akčního týdne.

Spolková vláda podporovaná SPD, Zelenými a FDP vyvolala celostátní protesty zemědělců svými plány na snížení daňových úlev pro zemědělce, které se nepodařilo zastavit ani částečnými ústupky.

Ve čtvrtek 11. ledna se konala obrovská demonstrace zemědělců v Cottbusu. Protestovalo se i proti kancléři Olafu Scholzovi.

Hesenští zemědělci se ve čtvrtek vydali na shromáždění do Hesenska. Ve čtvrtek tam bylo nejméně 1 500 traktorů. V Cottbusu tisíce traktorů vítaly spolkového kancléře Olafa Scholze, který se držel v bezpečné vzdálenosti.

Protesty zemědělců pokračovaly i ve čtvrtek. Ráno byly kolony opět na cestách ve všech spolkových zemích po celém Německu. V Hesensku se zemědělci shromáždili u Frankfurtu a poté se vydali na akci ve výškové metropoli.

V Braniborsku se zemědělci vydali ze všech směrů do Cottbusu, kde byl očekáván spolkový kancléř Olaf Scholz. Scholz tam měl slavnostně otevřít nové železniční stavby. V Bádensku-Württembersku se konalo shromáždění zemědělců, kteří ze všech směrů cestovali do Karlsruhe. Protesty se konaly také v Heidenheimu, Reutlingenu a Göppingenu.

V Dolním Sasku se zemědělci z celé spolkové země vydali s přibližně 3 000 traktory do hlavního města této spolkové země Hannoveru na shromáždění před zemským sněmem. Mnoho protestů zemědělců se konalo také v Severním Porýní-Vestfálsku. Největší se údajně konal v Münsteru.

Přesto se spolková vláda nepřiblížila zemědělcům ani o krok. Politici spolkové vlády všude hájí vládní úsporné plány. Mainstreamová média ve čtvrtek protesty zemědělců z velké části pohřbila pod jinými titulky a raději se zaměřila na otázku zákazu AfD, aby od protestů zemědělců odvedla pozornost.

Spolkový svaz silniční dopravy hlásí několik tisíc nákladních aut na společných protestech se zemědělci. Podle oborového sdružení BGL se protestů zemědělců po celém Německu v posledních dnech zúčastnilo několik tisíc nákladních vozidel.

BGL je nespokojena zejména s příplatkem za mýtné pro nákladní automobily od 1. prosince a se současným zvýšením poplatku za CO2 na přelomu roku z 30 na 45 eur za tunu oxidu uhličitého, což bude mít dopad na výdaje za pohonné hmoty. Sdružení se odvolává na koaliční závazek zamezit dvojímu zdražování CO2 u mýtného plus nafty, který musí být dodržen.

Trestní řízení proti osmi řidičům traktorů po jízdě na dálnici.

Policie v Harburgu zahájila trestní řízení proti osmi řidičům traktorů kvůli jízdě po dálnici. Skupina vjela ve středu na dálnici A39 ve směru na Hamburk na křižovatce Winsen-West a jela v obou jízdních pruzích rychlostí chůze, oznámili ve čtvrtek policisté. Vytvořila se několikakilometrová kolona.

Policisté zajistili konec kolony a řidiče traktorů nasměrovali z dálnice na křižovatce Maschen. Řidiči jsou nyní obviněni z nebezpečného zásahu do silničního provozu a z nátlaku. Zároveň jim byl zakázán vjezd na dálnici.

Vedoucí představitelé parlamentní skupiny pro dopravu spolkové vlády zvou sdružení zemědělců k jednání

Vzhledem k probíhajícím protestům zemědělců pozvali vedoucí tří vládních parlamentních skupin ve Spolkovém sněmu šéfy zemědělských svazů na pondělí na jednání. Vedoucí parlamentních frakcí Rolf Mützenich (SPD), Britta Haßelmann (Zelení) a Christian Dürr (FDP) zaslali ve středu odpoledne svazům příslušný dopis.

Posílat upozornění na email na ( nové komentáře )
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za váš názor, prosím komentujtex
Ověřeno MonsterInsights