Jana Zwyrtek Hamplová – Stát: “Pro nás zákon nebude platit”

Destrukce právního státu pokračuje… Utajování smluv, pohyb mimo zákon… Toto už opravdu není jednání svéprávné ministryně…. Opět mi schází palcové titulky médií, protože podobné oznámení je beze všeho přehánění skandál. Doufám, že v tomto případě zasáhnou kontrolní mechanismy státu. Sama jsem připravena v tom aktivně zafungovat příslušným podnětem. Nelze sankcionovat obce kvůli smlouvám nad 50.000,- Kč, a miliardové obchody státu – konkrétně ministerstva obrany – postavit mimo zákonná pravidla a jakoukoli veřejnou kontrolu.

Pavel Šik

Tohle je fakt vrchol, pojďte se vykašlat na zákony a zrušit registr smluv..

Promiňte, žil jsem asi moc dlouho v opravdové demokracii a když jsem to včera četl, málem jsem se polil. Ne, není to o nějakém brankáři nebo o výroku Haška. Tohle je o vládní demontáži kontrolních mechanismů demokracie zatímco národ se hádá o jiných věcech.

U německého Bundeswehru najdete celou stránku zákonů a nařízení, které musí německá armáda splnit, aby mohla něco nakoupit. Konkrétně je to Spolkový rozpočtový řád, Zákon proti omezování hospodářské soutěže, Nařízení o zadávání veřejných zakázek, Regulace zadávání veřejných zakázek v odvětví obrany a bezpečnosti, Nařízení o podlimitních veřejných zakázkách, Zadávání veřejných zakázek a smluvní předpisy pro stavební služby, Nařízení č. 30/53 o cenách pro veřejné zakázky, Pokyny pro stanovení ceny na základě nákladové ceny… atd.

Kdybych vyprávěl nějakému obyčejnému Němci, že by spolkový ministr obrany Boris Pistorius předstoupil před novináře a řekl, že “kvůli Rusku” bude tajné, za co ty desítky miliard Euro ročně utratí a média se to nedozví, asi by si jen poklepal na čelo a považoval to za hloupý vtip. Každý průměrně inteligentní Němec by argumentoval, že kvůli Rusku se nebudou demontovat demokratická pravidla veřejné kontroly a také, že pokud Rus bude chtít, zjistí si to i kdyby to bylo supertajné.

Ale pozor, naše skvělá vláda si udělá superministerstvo a to nám oznámí, že vyřadí evropskou směrnici o zadávání veřejných zakázek v odvětví obrany a bezpečnosti. Vyřadí i zákon o veřejných zakázkách. Vyřadí asi i zákon o registru smluv, kam musíte zapsat každou smlouvu nad 50 000 Kč, jakmile smluvní strana je stát. To všechno totiž otravuje ve vládnutí a rozhodování o veřejných penězích.

Tahle vládní parta od začátku snad ještě neudělala jedinou věc správně, bojuje proti dezinformacím, dehonestuje každého, kdo má jiný názor na její politiku, plánuje navýšit počty úředníků, navýšila počet ministerstev, má v zemi jednu z nejvyšších inflací, má v zemi nejvyšší ceny za potraviny nebo energie široko daleko, zvýšila daně a pozor, strašně a úplně ze všeho nejvíc důležitý – navýšila rozpočet obrany na ca. 160 miliard (151,2+8,6) na úkor důchodců a školství protože .. jasně Rusko..

A teď ta perlička. Největší demokratické překvapení od těch nejlepších superdemokratů vládní koalice, kteří jsou o tisíc pater v chápání kvalitní demokracie nad všemi ostatními hrozně nedemokratickými politickými stranami je superdemokratické rozhodnutí neříkat veřejnosti, co si za veřejné peníze armáda pořídí protože … Rusko. Do teď to nevadilo, ale teď se to největším demokratům nehodí? A do kdy to největší demokrati plánují? A není to trochu divné “vypnout” veřejnou kontrolu právě u kontraktů zbrojařů? A neskončí to korupcí jako na Ukrajině?

Já doufám, že tohle kromě Dominika Haška a Šafrovo Fóra24 nemůže nikdo, ani ten největší příznivce vládní koalice považovat za správné. I tomu, pro koho je Rusko ta největší hrozba, musí být jasné, že tohle je cesta do nedemokratických pekel, protože demokracie je o veřejné kontrole. Už jen fakt, že to ministryně veřejně oznámí a nezvedne se okamžitě vlna komentářů naprosto nepříčetných novinářských psů demokracie a ti ji nerozcupují v zubech, se nedá komentovat slušně. Média, vzpamatujte se, ministryni asi totálně … . Tohle je přece přesně to, co prý podle mnohých dělají Rusové, zamlčují informace. Ale jen proto, že oni to prý dělají, to přece nebudeme dělat taky!

Za mě je to zcela jasný důvod k odvolání ministryně, která ukázala, že už naprosto nechápe, co má vlastně cenu bránit.

Posílat upozornění na email na ( nové komentáře )
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Budu rád za váš názor, prosím komentujtex
Ověřeno MonsterInsights